Dnes je Sunday, 25. August 2019, meniny má Ľudovít

Tradícia registrácie darcov kostnej drene pokračuje

     V minulosti žiaci našej školy pravidelne absolvovali odborné exkurzie do Národného registra darcov kostnej drene /NRDKD/ v Bratislave. Registrácia žiakov sa začala v školskom roku 2008/2009 pod vedením doc. PhDr. Ľ. Libovej, PhD. Odbornej exkurzie sa zúčastnili žiaci zo študijného odboru zdravotnícky asistent, ktorí okrem prehliadky celého pracoviska a oboznámenia sa s celým procesom darcovstva boli odhodlaní zaradiť sa do databázy darcov a neváhali sa zaregistrovať. Tradícia registrácie žiakov v tomto školskom roku pokračuje. O jej pokračovanie sa pričinili žiačky III. A ZA triedy, Diana DeákováNaďa Dičérová, pod vedením Mgr. Kataríny Stroškovej, ktoré sa tejto problematike venujú aj v Stredoškolskej odbornej činnosti s názvom práce „Kostná dreň zachraňuje život”. Po dvojročnej prestávke žiaci našej školy znovu s veľkým nadšením a záujmom absolvovali 14.11.2018 odbornú prednášku NRDKD pod vedením D. Stemnickej. Pre veľký záujem sa odborná prednáška konala v priestoroch odborných učební vo FN v Nitre. Odbornej prednášky sa zúčastnilo 164 žiakov zo študijného odboru zdravotnícky asistent, farmaceutický laborant, diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný rádiologický asistent. Pred odberom krvi žiaci vyplnili dotazník - prihlášku. Registrovalo sa 41 žiakov, pretože nie všetci žiaci spĺňali podmienky registrácie darcov krvotvorných buniek. Nádej pre pacienta sa zvyšuje pri možnosti vyhľadania darcu v tzv. registroch darcov krvotvorných buniek. Tak pomôžme a  zaregistrujme sa.

Autor: Diana Deáková, III. A ZA

Koordinátor: Mgr. Katarína Strošková

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

© 2009 Stredná zdravotnícka škola & dbart.sk | webmail |